0

Čína prohrává boj proti korupci

Vládcové Číny jen zřídkakdy perou na veřejnosti špinavé prádlo. Zatčení člena politbyra a šéfa šanghajské organizace komunistické strany Čchena Liang-jü kvůli obvinění z korupce proto šokovalo celou zemi. Někteří lidé spekulují, že zatčení ve skutečnosti souvisí s mocenským bojem, v němž prezident Chu Ťin-tchao dokazuje svou nadřazenost nad místním mocipánem, který mařil státní politickou linii.

Ať už je pravda o Čchenově pádu jakákoliv a navzdory stále větší pozornosti, které se v souvislosti s korupcí dostává dalším významným vládním činitelům, data a důkazy, jež nedávno zveřejnila vláda a multilaterální instituce, svědčí o tom, že úřady svádějí proti sílícímu přílivu korupce nerovný boj.

Vezměme si například chmurnou statistiku, kterou nedávno zveřejnila Nejvyšší lidová prokuratura (SPP). V období let 2002 až 2005 bylo kvůli korupci každoročně vyšetřováno více než 42 000 státních úředníků, přičemž u více než 30 000 z nich skončilo vyšetřování obžalobou.

Tato znepokojivá čísla nezahrnují hospodářskou kriminalitu mimo veřejný sektor. Jen v roce 2005 například Čínská bankovní regulační komise (CBRC) odhalila nesrovnalosti kolem „ulitých“ prostředků ve výši 767,1 miliard jüanů (93,7 miliard dolarů). Přitom komise narazila na 1 272 kriminálních případů a potrestala 6 826 bankovních úředníků (včetně 325 vysoce postavených manažerů). Podle generálního ředitele SPP Jie Fenga „zaznamenaly téměř všechny typy finančních institucí kriminální aktivity spočívající ve vymáhání úplatků výměnou za úvěry“.