Čínská internetová diktatura

Jedenáct let po úvodním připojení se k celosvětové síti World Wide Web (WWW) hlídají čínský přístup k internetu stále firewally zabudované v proxy serverech, které se ukázaly jako praktičtější a neprostupnější než berlínská zeď. Růst poptávky po širokopásmovém připojení navíc přinesl spuštění „Projektu Ťin Tun“ (Zlatý štít), automatického digitálního systému veřejného dozorování v ceně 800 milionů dolarů, který pomůže prodloužit komunistickou vládu tím, že odepře čínskému lidu právo na informace.

„Zlatý štít“ je založen na principu, že „zatímco ctnost se zvýší o jednu stopu, neřest se zvýší o deset“. S pomocí systémů vyvinutých západními zpravodajskými agenturami tak Čína ukovala virtuální meč, který hrozí zablokovat cestu k demokracii.

Internetové „brány“ v Číně převážně dozorují a filtrují politické informace. Mezi jejich technické funkce patří blokování zámořských webových stránek, filtrování obsahu a klíčových slov na webových stránkách, monitorování e-mailů a internetových kaváren, napadání osobních počítačů, rozesílání virů a propojování se s monitorovacími systémy Úřadů pro veřejnou bezpečnost. Místo aby se stal internet zvěstovatelem nové éry svobody, umožňuje čínským orgánům zdokonalovat totalitní kontrolu způsobem, proti němuž jsou vládci z románu 1984 George Orwella břídilové.

https://prosyn.org/nzKHN54cs