0

Dolarová potíž Číny

CAMBRIDGE – Kdy si Čína konečně uvědomí, že nemůže hromadit dolary donekonečna? Má už přes dva biliony dolarů. Opravdu Číňané chtějí za dalších pět až deset let sedět na čtyřech bilionech dolarů? Vzhledem k tomu, že vláda Spojených států zírá na dlouhodobou cenu finanční výpomoci a zároveň nezadržitelně zvyšuje sociální výdaje, neměli by se Číňané obávat opakování evropské zkušenosti ze 70. let 20. století?

V průběhu 50. a 60. let Evropané nahromadili obrovský balík amerických pokladničních poukázek ve snaze udržet si pevné zavěšení směnných kurzů, právě tak jako Čína dnes. Během 70. let, kdy výdaje za válku ve Vietnamu a nárůst cen ropy v posledku přispěly ke katastrofálnímu vzestupu inflace, se kupní síla evropských dolarů bohužel scvrkla.

Možná že není třeba, aby se Číňané obávali. Vždyť světoví lídři, kteří se právě setkali na summitu G20 v Pittsburghu, prohlásili, že podniknou veškerá opatření, aby opětovnému nástupu téže kalamity zabránili. Klíčovým pilířem jejich preventivní strategie je potlačit „globální nevyváženosti“, což je eufemismus pro obří obchodní deficit USA a odpovídající přebytky jinde, v neposlední řadě v Číně.

Skutečnost, že si světoví lídři uvědomují, že globální nevyváženosti jsou obrovský problém, je vítanou novinkou. Mnozí ekonomové, mne nevyjímaje, jsou přesvědčeni, že lačnost Ameriky po zahraničním kapitálu k financování spotřebitelského hýření měla zásadní podíl na kumulaci krize. Levné peníze ze zahraničí přidaly šťávu už beztak křehké finančně regulační a kontrolní struktuře, která potřebovala spíš kázeň než příliv hotovosti.