pa3725c.jpg7212ba0346f86fa80f063d12 Paul Lachine

Čína a první dětské demokratické krůčky

WASHINGTON – Během státní návštěvy čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa ve Spojených státech na něj americký prezident Barack Obama činil nátlak ohledně lidských práv. Pravděpodobně se měl ptát více na šíření demokracie v Číně, protože by ho možná překvapilo, co by se doslechl.

V září 2010 přednesl Chu v Hongkongu projev, v němž vyzval k novému myšlení v oblasti čínské demokracie. Doslova prohlásil: „Je zapotřebí… uspořádat demokratické volby podle zákona, mít demokratický rozhodovací proces, demokratické řízení i demokratický dohled, zabezpečit právo lidí vědět, participovat, vyjadřovat se a dohlížet.“

Jeho slova byla jen rozvedením dřívějších poznámek čínského premiéra Wen Ťia-paa pronesených v Šen-čenu, pobřežním městě a zvláštní ekonomické zóně, kde započala čínská hospodářská revoluce. Wen prohlásil, že politické reformy včetně poskytnutí příležitosti občanům kritizovat a monitorovat vládu jsou nezbytné k udržení závratného hospodářského růstu Číny. V opačném případě, uvedl premiér, budou ekonomické zisky země ztraceny.

https://prosyn.org/QChgoZDcs