0

Sázkou proti Americe Čína chybuje

CAMBRIDGE – Vztahy mezi Čínou a Amerikou opět zažívají sešup. Čína se ohradila proti tomu, že prezident Barack Obama přijal v Bílém domě dalajlamu a dále že americká vláda prodala zbraně na Tchaj-wan. K oběma americkým rozhodnutím sice existovala řada precedentů, ale někteří čínští lídři očekávali, že Obama bude brát větší ohledy na to, co Čína považuje za své „stěžejní zájmy“ v otázce národní jednoty.

Takový vývoj událostí se ještě před časem nepředpokládal. Je tomu rok, co Obamova vláda projevila významné úsilí vyjít Číně vstříc. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová hovořila o „plavbě na jedné lodi“ a řekla, že Čína a Spojené státy budou „stoupat a klesat společně“. Ministr financí Timothy Geithner prohlásil, že tráví víc času konzultacemi se svými čínskými partnery než s protějšky z jiných zemí. Někteří pozorovatelé dokonce hovořili o americko-čínské skupině „G2“, která bude řídit světovou ekonomiku.

Představa G2 byla odjakživa bláhová. Evropa má ve srovnání s USA i s Čínou větší ekonomiku a japonské hospodářství je v současnosti zhruba stejně velké jako to čínské. Účast Evropy a Japonska na řešení globálních problémů bude mít zásadní význam. Nicméně sílící americko-čínská spolupráce v rámci G20 byla loni pozitivním signálem jak bilaterální, tak multilaterální kooperace.

Ať už je znepokojení nad nedávnými událostmi v souvislosti s dalajlamou a Tchaj-wanem jakékoli, je důležité připomenout, že americko-čínské vztahy začaly upadat už dřív. Řada amerických kongresmanů si například stěžovala, že čínské intervence na měnových trzích, jejichž cílem je udržovat uměle nízkou hodnotu jüanu, ničí americká pracovní místa.