Sázkou proti Americe Čína chybuje

CAMBRIDGE – Vztahy mezi Čínou a Amerikou opět zažívají sešup. Čína se ohradila proti tomu, že prezident Barack Obama přijal v Bílém domě dalajlamu a dále že americká vláda prodala zbraně na Tchaj-wan. K oběma americkým rozhodnutím sice existovala řada precedentů, ale někteří čínští lídři očekávali, že Obama bude brát větší ohledy na to, co Čína považuje za své „stěžejní zájmy“ v otázce národní jednoty.

Takový vývoj událostí se ještě před časem nepředpokládal. Je tomu rok, co Obamova vláda projevila významné úsilí vyjít Číně vstříc. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová hovořila o „plavbě na jedné lodi“ a řekla, že Čína a Spojené státy budou „stoupat a klesat společně“. Ministr financí Timothy Geithner prohlásil, že tráví víc času konzultacemi se svými čínskými partnery než s protějšky z jiných zemí. Někteří pozorovatelé dokonce hovořili o americko-čínské skupině „G2“, která bude řídit světovou ekonomiku.

Představa G2 byla odjakživa bláhová. Evropa má ve srovnání s USA i s Čínou větší ekonomiku a japonské hospodářství je v současnosti zhruba stejně velké jako to čínské. Účast Evropy a Japonska na řešení globálních problémů bude mít zásadní význam. Nicméně sílící americko-čínská spolupráce v rámci G20 byla loni pozitivním signálem jak bilaterální, tak multilaterální kooperace.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/xYURYUI/cs;