Čínský gulag beze jména

Čínská vláda nedávno s neobvyklou otevřeností zveřejnila statistiku o lidech zadržených a stíhaných za ohrožování státní bezpečnosti, nejzávažnější trestný čin v trestním zákoníku. Čínský vrchní prokurátor Chan Ču-pin prozradil, že mezi lety 1998 a 2002 bylo za trestné činy jako podvracení republiky, podněcování k podvracení republiky, špionáž a nelegální obchod se státním tajemstvím zatčeno 3400 lidí.

Zatýkání a stíhání osob za ohrožování státní bezpečnosti prudce zesílilo po 11. září 2001. Během dvouletého období, které skončilo 31. prosince 2002, bylo za ohrožování státní bezpečnosti stíháno 1600 lidí, většina z nich po teroristických útocích na USA. Mnozí zatčení a stíhaní pocházejí ze Sin-ťiangu, autonomní oblasti na severozápadě země, kde žije početná a nepoddajná muslimská populace.

Čínská vláda využila válku proti teroru, aby tvrdě zasáhla proti těm, kdo usilují o větší autonomii, a to včetně těch, kdo o ni usilují mírovými prostředky. To se týká lidí, jako je Rebija Kadirová, podnikatelka vězněná za to, že zaslala svému manželovi do USA novinové články, Tohti Tanjaz, doktorand studující v Japonsku, který byl obviněn ze zveřejnění ,,citlivých listin", a Tarsandžan Amat, básník, jenž při veřejném shromáždění v Urumči přednesl báseň za nezávislost.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/EpTqBP0/cs;