

Some have long argued that private digital money and the technology underpinning it will revolutionize finance in the long term. But with Bitcoin plunging, stablecoins collapsing, and crypto lenders freezing withdrawals, we asked PS commentators whether the industry has a future.
LONDÝN – Číňané mají mezi národy největší historické povědomí. Mao Ce-tung při dobývání moci využíval taktiky pocházející od Suna-c’, který žil asi 500 let před naším letopočtem; zhruba od téže doby se v jádru čínského sociálního uvažování drží konfucianismus, navzdory Maově nemilosrdným snahám jej potlačit.
Když tedy prezident Si Ťin-pching v roce 2013 zahájil iniciativu nazvanou „Nová hedvábná stezka,“ historický odkaz neměl být pro nikoho překvapením. „Před více než dvěma tisíciletími,“ vysvětluje čínská Národní komise pro rozvoj a reformy, „pilní a odvážní obyvatelé Eurasie prozkoumali a otevřeli několik cest pro obchodní a kulturní výměny, které spojily hlavní civilizace Asie, Evropy a Afriky. Další generace je společně označovaly za Hedvábnou stezku.“ Starověké dějiny se v Číně často povolávají na pomoc nové doktríně.
Touto novou doktrínou je „multipolarita“ – myšlenka, že svět je (nebo by měl být) tvořen několika různými gravitačními póly. V kontrastu k ní stojí svět „unipolární“ (tj. svět, jemuž vévodí Amerika či Západ).
To continue reading, register now.
As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.
Register
orSubscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.
Already have an account? Log in