Xi Jingping Vladimir Putin Huang Jingwen/ZumaPress

Sňatek Číny s Ruskem

LONDÝN – Číňané mají mezi národy největší historické povědomí. Mao Ce-tung při dobývání moci využíval taktiky pocházející od Suna-c’, který žil asi 500 let před naším letopočtem; zhruba od téže doby se v jádru čínského sociálního uvažování drží konfucianismus, navzdory Maově nemilosrdným snahám jej potlačit.

Když tedy prezident Si Ťin-pching v roce 2013 zahájil iniciativu nazvanou „Nová hedvábná stezka,“ historický odkaz neměl být pro nikoho překvapením. „Před více než dvěma tisíciletími,“ vysvětluje čínská Národní komise pro rozvoj a reformy, „pilní a odvážní obyvatelé Eurasie prozkoumali a otevřeli několik cest pro obchodní a kulturní výměny, které spojily hlavní civilizace Asie, Evropy a Afriky. Další generace je společně označovaly za Hedvábnou stezku.“ Starověké dějiny se v Číně často povolávají na pomoc nové doktríně.

Touto novou doktrínou je „multipolarita“ – myšlenka, že svět je (nebo by měl být) tvořen několika různými gravitačními póly. V kontrastu k ní stojí svět „unipolární“ (tj. svět, jemuž vévodí Amerika či Západ).

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/74xb8FPcs