23

Pochybná ekonomická síla Číny

TOKIO – Světová banka nedávno oznámila, že čínská ekonomika letos předběhne ekonomiku Spojených států, měřeno podle parity kupní síly (PPP). To ovšem ani zdaleka není výstižný popis globálního ekonomického postavení Číny.

PPP se sice může uplatnit při porovnávání bohatství jednotlivých států, ale značně ji ovlivňuje počet obyvatel. Indie, která má podle tržního směnného kurzu amerického dolaru a indické rupie desátou největší ekonomiku, je při měření podle PPP třetí největší. Silové zdroje, jako jsou náklady na dovoz ropy nebo motorů do moderních stíhaček, se navíc lépe posuzují podle směnných kurzů měn, které se musí použít k jejich zaplacení.

Celková velikost je jistě významným aspektem ekonomické síly. Čína má atraktivní trh a je největším obchodním partnerem mnoha zemí – to jsou důležité zdroje mocenských pák, které se vedoucí čínští představitelé nebojí používat.

I kdyby však celkový HDP Číny překonal americký HDP (podle jakéhokoliv měření), budou mít obě ekonomiky i nadále velmi odlišnou strukturu a míru vyspělosti. A čínský příjem na obyvatele – který je přesnějším měřítkem ekonomické vyspělosti – dosahuje pouze 20% americké hodnoty, přičemž potrvá nejméně desítky let, než Čína v tomto ohledu dostihne USA (pokud k tomu vůbec někdy dojde).