China and US US State Dept/Flickr

Pochybná ekonomická síla Číny

TOKIO – Světová banka nedávno oznámila, že čínská ekonomika letos předběhne ekonomiku Spojených států, měřeno podle parity kupní síly (PPP). To ovšem ani zdaleka není výstižný popis globálního ekonomického postavení Číny.

PPP se sice může uplatnit při porovnávání bohatství jednotlivých států, ale značně ji ovlivňuje počet obyvatel. Indie, která má podle tržního směnného kurzu amerického dolaru a indické rupie desátou největší ekonomiku, je při měření podle PPP třetí největší. Silové zdroje, jako jsou náklady na dovoz ropy nebo motorů do moderních stíhaček, se navíc lépe posuzují podle směnných kurzů měn, které se musí použít k jejich zaplacení.

Celková velikost je jistě významným aspektem ekonomické síly. Čína má atraktivní trh a je největším obchodním partnerem mnoha zemí – to jsou důležité zdroje mocenských pák, které se vedoucí čínští představitelé nebojí používat.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/GFnj4dj/cs;