kaixi2_ZhangPengLightRocketviaGettyImages_chinesemetrotravelersoncellphones Zhang Peng/LightRocket via Getty Images

Čínský nový světový mediální řád

PAŘÍŽ – Od masakru na náměstí Tchien-an-men před 30 lety zaznamenala Čína mimořádný hospodářský rozvoj. Navzdory očekáváním mnoha západních představitelů a analytiků však země postupně nezavedla svobodu tisku a nezačala respektovat občanská práva. Právě naopak: jak vyplývá z nedávnézprávy Reportérů bez hranic (RSF), dnešní Čína aktivně pracuje na vybudování represivního „nového světového mediálního řádu“ – a tato iniciativa představuje zřejmé a přítomné nebezpečí pro světové demokracie.

Svobodu tisku, jeden z hlavních požadavků demonstrantů z Tchien-an-men, oficiálně zaručuje článek 35 čínské ústavy. Komunistická strana Číny a její státní aparát však toto ustanovení stále běžně přehlížejí.

Ve skutečnosti se Čína řadí mezi země, které vězní nejvíce novinářů na světě, a v žebříčku 2019 World Press Freedom Index, kde RSF vyhodnocuje svobodu tisku, zaujímá 177. místo ze 180 států. Takzvaný „velký čínský firewall“, ultrasofistikovaný systém filtrování internetového obsahu, omezuje přístup většině z 830 milionů uživatelů internetu v Číně, přičemž KS Číny se nerozpakuje tlačit na vydavatele a platformy sociálních sítí, aby cenzurovali sami sebe. Čína dnes otevřeně odmítá Všeobecnou deklarací lidských práv a odvolává se přitom na „sociální harmonii“ a „relativitu hodnot“.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/k9kNbZwcs