0

Čína nesmí jen hrát roli zprostředkovatele

Beznaděj je v diplomacii nebezpečná. Poslední jednání Severní Koreje však uvrhuje do beznaděje velkou část Asie. Najít diplomatické řešení severokorejského jaderného problému je nyní schopna pouze Čína, která však dlouho odmítala napnout své diplomatické svaly. Otázka, již si kladou všichni od Tokia po Soul a od Washingtonu po Moskvu, tedy zní: začne Čína jednat včas?

Čínský vliv na Severní Koreu je bezprecedentně silný. Čína udržuje svého stále zoufalejšího souseda ,,na přístrojích" tím, že mu poskytuje většinu zahraniční nepotravinové pomoci a energetických zdrojů. Aby si však KLDR nezačala myslet, že její snaha o získání jaderných zbraní je samozřejmou věcí, musí Čína dělat více než jen hrát roli zprostředkovatele mezi Severní Koreou a USA, jak tomu bylo doposud. Místo toho musí Severní Koreu vyzvat, aby zastavila své aktivity vedoucí k vývoji jaderných zbraní a vrátila se k šestistranným jednáním se Spojenými státy, Japonskem, Čínou, Jižní Koreou a Ruskem, která před několika týdny ztroskotala.

Poslední vývoj nasvědčuje tomu, že severokorejská jaderná hrozba je den ode dne vážnější. Před dvěma týdny Severní Korea oznámila, že se jí v červnu podařilo obohatit asi 8.000 vyhořelých jaderných palivových článků, takže nyní disponuje ,,jadernými zastrašovacími prostředky". To naznačuje, že Kim Čong-ilův režim možná nyní skutečně vyrábí atomové bomby.

Nejenže dává Severní Korea najevo pramalý zájem o uspořádání dalšího kola šestistranných rozhovorů, po němž volá Bushova administrativa i další účastníci, ale nyní chce také z těchto rozhovorů vyloučit Japonsko. Kim Japonce obviňuje, že do rezoluce o jaderné otázce zanášeli zbytečné překážky a komplikace, když poukazovali na citlivou otázku únosů japonských občanů Severní Koreou.