Traditional rooftop architecture in China

Velký útěk z Číny

CAMBRIDGE – Jako Damoklův meč nad globálními trhy od začátku roku 2016 visí vyhlídka na výraznou devalvaci čínské měny žen-min-pi. Žádný jiný zdroj politické nejistoty není tak destabilizační. Nemnoho pozorovatelů pochybuje, že někdy během příštích deseti let Čína nechá směnný kurz žen-min-pi volně plovat. Otázka je, jak velké drama se odehraje do té doby, jelikož dochází ke srážce politických a ekonomických imperativů.

Může se zdát zvláštní, že by si země, která v roce 2015 hospodařila s obchodním přebytkem ve výši 600 miliard dolarů, měla dělat starosti se slabou měnou. Kombinace faktorů, včetně pomalého hospodářského růstu a postupného uvolňování restrikcí svazujících investice do zahraničí, však vyvolala vlnu kapitálových odlivů.

Občané dnes jako soukromé osoby mohou ze země vyvézt až 50 tisíc dolarů ročně. Kdyby tuto možnost využil jen každý dvacátý občan, čínské devizové rezervy by to vysálo. Různé nástroje jak dostat peníze ven zároveň využívají také hotovostně bohaté čínské společnosti. Naprosto legálním postupem je půjčit v žen-min-pi a dostávat splátky v cizí měně.

https://prosyn.org/1LbjMkacs