Velkolepá Si Ťin-pchingova strategie

SOUL – Značnou část roku 2014 strávila Čína snahou oživit koncept, který před sedmi desítkami let vyhlásilo Japonsko, když ještě bylo imperiální mocností snažící se vnutit svou vůli regionu: „Asie pro Asijce“. Pro Čínu však tato snaha nemusí skončit tak špatně jako kdysi pro Japonsko.

Rychlé změny rozdělení moci mají sklon destabilizovat mezinárodní vztahy. Odpor zavedených mocností vůči volání jejich sílících protějšků po významnější roli při určování globální agendy zvyšuje napětí a narušuje zavedený světový řád.

Přesně to se v poslední době děje mezi Čínou a Spojenými státy a zároveň je to hybná síla čínské politiky „Asie pro Asijce“. Loni v listopadu otřásla Čína regionálním uspořádáním, když jednostranně vyhlásila identifikační pásmo protivzdušné obrany (ADIZ) nad velkou částí Východočínského moře, jež zahrnuje i sporné území – jmenovitě souostroví Senkaku (v čínštině známé pod názvem Tiao-jü-tao), které si nárokují Čína, Japonsko a Tchaj-wan.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/9ArhNdW/cs;