italy china flags studiocasper/Getty Images

Riskantní italská hedvábná stezka

BENÁTKY – Je čínská „Iniciativa pás a cesta“ (BRI) skutečně „vlakem, který si Itálie nemůže dovolit nechat ujet“, jak tvrdí italský ministr financí Giovanni Tria? Rovněž premiér Giuseppe Conte si myslí, že by Itálie měla do vlaku nasednout, a tvrdí, že mnohamiliardový čínský infrastrukturální plán je „pro naši zemi příležitostí“.

Italská vláda plánuje podepsat s Čínou memorandum o BRI během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v zemi 22. až 24. března, čímž by se Itálie stala prvním zakládajícím členem Evropské unie i prvním státem skupiny G7, který to učinil. Memorandum vydláždí cestu k čínským investicím do italské infrastruktury, energetiky, leteckého průmyslu a telekomunikací. Přistoupení k BRI však s sebou nese vážná rizika pro Itálii a pravděpodobně poškodí její vztahy s EU a Spojenými státy.

Je pravda, že hlubší obchodní vztahy s Čínou jsou pro Itálii jasnou volbou v situaci, kdy je růst HDP od konce 90. let nízký nebo stagnuje a pro letošek se očekává zpomalení z loňských 1% na 0,2%. Naopak Čína se může pochlubit druhou největší ekonomikou světa po USA. Je největším exportérem a stále významnějším zahraničním investorem a postupně narovnává svůj růstový model směrem k domácí poptávce.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/Vid8jVccs