OBOR forum Lintao Zhang/Getty Images

Si Ťin-pchingova marcopolovská strategie

CAMBRIDGE – Čínský prezident Si Ťin-pching minulý měsíc předsedal značně zinscenovanému fóru iniciativy „Jeden pás, jedna cesta“ (BRI). Dvoudenní akce přilákala do Pekingu hlavy 29 států včetně ruského prezidenta Vladimira Putina a 1200 delegátů z více než 100 zemí. Si označil BRI za „projekt století“. Pětašedesát zúčastněných států představuje dvě třetiny světové souše a přibližně čtyři a půl miliardy obyvatel.

Siův plán integrovat Eurasii prostřednictvím investic v hodnotě několika bilionů dolarů do infrastruktury sahající z Číny až do Evropy s odbočkami do jihovýchodní Asie a východní Afriky byl původně ohlášen v roce 2013 a je označován za čínský Marshallův plán – a také za projev snahy realizovat vlastní světovou strategii. Někteří pozorovatelé chápali fórum rovněž jako součást Siovy snahy zaplnit vakuum, které vzniklo poté, co Donald Trump vycouval z Transpacifického partnerství, obchodní dohody dojednané Barackem Obamou.

Ambiciózní čínská iniciativa by poskytla chudým zemím zoufale potřebné dálnice, železnice, produktovody, přístavy a elektrárny. Zároveň by podněcovala čínské firmy k navýšení investic do evropských přístavů a železnic. „Pás“ by zahrnoval masivní síť dálnic a železničních tratí napříč střední Asií, zatímco výraz „cesta“ označuje řadu námořních tras a přístavů mezi Asií a Evropou.

https://prosyn.org/e3IskU2cs