Jamie Grill/Getty Images

Měly by mít děti právo zemřít?

PRINCETON – Belgie od roku 2002 povoluje smrtelně nebo nevyléčitelně nemocným pacientům požádat lékaře o eutanazii. V únoru 2014 vypustil belgický parlament ze zákona o eutanazii ustanovení, které omezovalo toto právo na dospělé pacienty. Vyvolalo to poprask.

Ten v září vcelku předvídatelně vypukl znovu, když o eutanazii úspěšně požádal první nezletilý pacient. Kardinál Elio Sgreccia v Rádiu Vatikán prohlásil, že belgický zákon upírá dětem právo na život. Okolnosti případu a skutečnost, že trvalo dva a půl roku, než k eutanazii skutečně došlo, však ukazují pravý opak: belgický zákon respektuje právo na život – a za pečlivě definovaných okolností i právo na smrt.

Ačkoliv belgický zákon o eutanazii nestanovuje žádné konkrétní věkové omezení – čímž se liší od nizozemské legislativy, která umožňuje lékařům provádět eutanazii nezletilým pacientům od 12 let –, vyžaduje, aby osoba požadující eutanazii prokazatelně disponovala schopností racionálního rozhodování. Tím se z rozsahu platnosti zákona fakticky vylučují velmi malé děti. Žádost musí posoudit tým lékařů a psychiatr nebo psycholog a musí s ní vyjádřit souhlas rodiče nezletilé osoby. Ta se musí nacházet „v beznadějné zdravotní situaci ustavičného a nesnesitelného utrpení, které nelze zmírnit a které v krátkodobém výhledu způsobí smrt“.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/PyZhutn/cs;