Beyonce Pepsi Beyonce/Karwai Tang/ZumaPress

Správný boj o jídlo

DRÁŽĎANY – Do jaké míry by měly vlády regulovat či danit návykové chování? Tato otázka dlouho definovala veřejnou debatu o alkoholu, tabáku, hraní a dalším zboží a službách v mnoha zemích po celém světě. Ve Spojených státech – pravděpodobně matce globální konzumní kultury – se však nyní debata přesouvá k boji proti epidemii dětské obezity.

Je ironií, že ve světě, kde dětská podvýživa zamořuje mnoho rozvojových zemí, se stala dětská obezita jednou z hlavních zdravotních pohrom rozvinutých ekonomik. Světová banka odhaduje, že například více než třetina všech dětí v Indonésii trpí zakrslým růstem, což je vystavuje riziku celoživotních efektů na kognitivní a kondiční rozvoj. A přece, vážná situace podvyživených dětí v rozvojovém světě nečiní obezitu v rozvinutých zemích o nic menším problémem.

Ačkoliv možná nestojí na stejné úrovni jako globální oteplování či zvyšující se nedostatek vodních zdrojů, je obezita – a především ta dětská – na seznamu hlavních výzev pro veřejné zdraví, kterým čelí rozvinuté země jednadvacátého století a rychle postihuje i mnoho tvořících se ekonomik. Nicméně vyřešení tohoto problému představuje mnohem obtížnější výzvu, než byly úspěšné intervence v oblasti veřejného zdraví v minulém století, včetně téměř celosvětové vakcinace, fluorizace pitné vody či bezpečnostních pravidel pro provoz vozidel.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/mUqITbecs