willems5_FRANCOIS GUILLOTPOOLAFP via Getty Images_charliehebdomemorial Francois Guillot/Pool/AFP via Getty Images

Démonizace novinářů musí skončit

AMSTERDAM – Tento měsíc uplyne pět let ode dne, kdy Saïd a Chérif Kouachiové vpadli do pařížské redakce francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo a během pár strašlivých minut zavraždili 12 osob. V následujících dnech vyšly do ulic ve Francii i jinde miliony lidí, aby vyjádřily solidaritu se zavražděnými novináři.

Pro Evropany představovaly vraždy v redakci Charlie Hebdo první masový útok na novináře v blízkosti domova. Twitterový hashtag #JeSuisCharlie („Já jsem Charlie“) se stal jedním z nejpopulárnějších v historii. Svoboda tisku byla v kurzu.

Od té doby však boj na obranu novinářské svobody uvadl a mobilizace veřejnosti se ukázala jako pomíjivá – včetně samotného případu Charlie Hebdo. V lednu 2019 si zaměstnanci časopisu v redakčním komentáři postěžovali, že lidé už nechtějí o střelbě slyšet. „Možná byste měli jít dál!“ bylo jim údajně řečeno.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

Get unlimited access to PS premium content, including in-depth commentaries, book reviews, exclusive interviews, On Point, the Big Picture, the PS Archive, and our annual year-ahead magazine.

https://prosyn.org/88PGZq8cs;