singer161_DESMOND KWANDE_AFP_Getty Images DESMOND KWANDE/AFP/Getty Images

Je charita pro chudé marná?

MELBOURNE – V eseji, který v červenci otiskl deník Guardian, kritizovalo 15 čelních ekonomů – včetně nositelů Nobelovy ceny Anguse Deatona, Jamese Heckmana a Josepha Stiglitze – jev, který označili za „humbuk kolem ‚efektivity pomoci‘“. Zdůvodnili to tak, že nás přehnaný důraz na efektivitu pomoci vede k opomíjení základních příčin globální chudoby.

Osobně jsem zastáncem vyhodnocování efektivity pomoci a poskytování prostředků intervencím, které se osvědčily jako vysoce ekonomicky efektivní. Za tímto účelem jsem založil organizaci The Life You Can Save, jež shromažďuje informace o tom, které charitativní organizace dokážou za peníze dárců vykonat nejvíce dobrého, a podněcuje lidi, aby darovali příspěvky právě jim. Organizace The Life You Can Save doporučuje osvědčené intervence, protože se domníváme, že dárci vykonají větší užitek, když budou pomáhat jednotlivcům s nenaplněnými potřebami, než když se budou snažit eliminovat základní příčiny chudoby bez realistické strategie, jak tohoto cíle dosáhnout.

Deaton, Heckman, Stiglitz a jejich kolegové nám v článku sdělují, že globální chudoba „zůstává nezvladatelná“. Toto konstatování odráží a posiluje pesimistický názor, že v oblasti snižování chudoby nedosahujeme žádného pokroku.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/toialkUcs