Rúháního fronta

WASHINGTON – Při své první tiskové konferenci dne 17. června čerstvě zvolený íránský prezident Hasan Rúhání nevnesl do vztahů islámské republiky se Západem mnoho nového. S ohledem na jadernou politiku řekl, že „éra zastavování je pryč“: Írán v nadcházejících jednáních nepřijme zastavení obohacování uranu, ale bude usilovat o zprůhlednění svých jaderných aktivit, aby vytvářel mezinárodní důvěru. Nadto by Írán uvítal přímá jednání se Spojenými státy, kdyby se USA přestaly pokoušet vměšovat do vnitřních záležitostí Íránu a upustily od svého „šikanózního přístupu“.

Žádné z těchto prohlášení není nové. Znamená to, že by svět po Rúháního vítězství neměl v oficiálním chování Íránu očekávat smysluplnou změnu?

Všeobecný dojem před volbami byl takový, že nejvyšší vůdce Íránu ajatolláh Alí Hosejní Chameneí podporuje buď Saída Džalílího, anebo Muhammada Bákera Kálíbáfa. Džalílí byl v posledních letech předním představitelem Íránu při mezinárodních vyjednáních o jaderném programu země. Pro Rúháního a dalšího kandidáta, Alího Akbara Velajatího, Chameneího poradce pro mezinárodní záležitosti, se proto stal hlavním terčem kritiky.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/qZX0gOJcs