Pošetilá válka proti drogám ve střední Evropě

VARŠAVA – Letos v létě je to už dvě desetiletí, co se od Tallinnu v Pobaltí po Tiranu na Jadranu začala hroutit komunistická vláda, což bylo předzvěstí svobodných voleb, tržních reforem a rozšíření občanských svobod. Od té doby země střední a východní Evropy ušly dalekou cestu. Řada z nich vstoupila do Evropské unie. Má vlast, Polsko, má stabilní ekonomiku a živá média.

Avšak co se týče humánního zacházení s uživateli drog, Polsko, tak jako mnohé další demokracie v našem regionu, zůstává vězet v minulosti. Napříč někdejším sovětským blokem existuje znepokojivý trend řešit zneužívání drog zastaralými, konzervativními a přehnaně tvrdými přístupy.

Tak například Gdaňsk, rodiště hnutí Solidarita, nemá jediné centrum metadonové léčby. Zájemci musí tři hodiny cestovat, aby dostali lék, který osvědčeně potlačuje touhu po návykové látce a snižuje újmu způsobenou užíváním drog. A to ještě mají štěstí. V Polsku je metadon dostupný pro pouhých 5 % uživatelů opiátů, oproti 40 % v Německu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/1pgrLcn/cs;