hendricks1_ORLANDOSIERRAAFPGettyImages_honduranwomanholdingbaby Orlando Sierra/AFP/Getty Images

Těžký úděl žen ve Střední Americe

WASHINGTON – Ženy, které se v Hondurasu, Salvadoru a Guatemale snaží vybřednout z chudoby zakládáním malých firem, často zjišťují, že úspěch přináší další utrpení – nejen pro ně, ale i pro jejich děti. Kromě toho, že musí bojovat s kulturou machismu, jsou ženy podnikatelky kvůli slabé ochraně státu zranitelné vůči ozbrojeným gangům a milicím. Jak uvedla majitelka jedné malé kosmetické firmy: „Mám pocit, že je lepší, když moje firma neroste, protože jakmile roste, jsem obětí vydírání.“

Nedávný výzkum tyto obavy potvrzuje. Americká iniciativa s názvem Women and Girls Empowered (WAGE), která se snaží o odbourání právních, ekonomických a politických bariér podnikání žen v chudých zemích, nedávno uspořádala v Hondurasu a Salvadoru 27 tematických seminářů. Mnohé překážky ekonomického posílení žen, které byly na seminářích identifikovány – například omezený přístup k úvěrům, absence obchodního a finančního vzdělání, nerovná majetková práva nebo nedostatečné napojení na sociální sítě a trhy –, platí celosvětově.

Ženy ve Střední Americe však čelí i dalším hrozbám v podobě násilí gangů a organizované trestné činnosti. Počet „femicid“ – vražd ženy nebo dívky z genderových důvodů – dosáhl úrovně epidemie. V Hondurasu se v roce 2016 stalo 5,8 femicidy na 100 000 žen. V Salvadoru dosahuje toto číslo otřesných 10,2 na 100 000 žen. Gangy také nutí děti ke vstupu a vystavují dívky pohlavnímu zneužívání.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/zcoFhhics