0

Oslava německého modelu

PRINCETON – Pokud si někdo přál důkaz, že se nenacházíme v mentálním a politickém světě meziválečné velké hospodářské krize, pak by ho německé volby a jejich výsledek – totiž stabilní středopravá vláda – o tom měly jednoznačně přesvědčit. V meziválečném Německu zničila hospodářská deprese demokracii a vedla k nástupu Hitlera a národních socialistů k moci, zatímco v dnešním Německu vyústila nejhlubší hospodářská krize od druhé světové války ve znovuzvolení Frau Merkelové.

Podle obecně panujícího názoru trestají voliči v čase hospodářských těžkostí strany, které jsou právě u moci. Přesto se během předvolební kampaně v Německu neobjevily žádné pochybnosti o postavení ani popularitě kancléřky Angely Merkelové.

Meziválečná deprese vedla k rozpadu liberálních ekonomických a politických hodnot. V Německu v roce 2009 nejenže nenastal žádný příklon k pravicovému politickému extremismu, ale neobjevila se ani žádná známka podpory radikální pravice. Ve volbách do zemských sněmů malé radikální strany (které nikdy neutvářely spolkovou politiku) jednoduše zmizely.

Skutečným vítězem kampaně, jehož podpora vyskočila až na 14,5% a jehož pozice v parlamentu bude určovat ráz nové koaliční vlády, se stala FDP jakožto dědička klasického německého liberalismu. Kampaň založila na slibu snížení daní a deregulace, aby stimulovala hospodářský růst, který Německo potřebuje k vybřednutí z hospodářské krize.