Prostitutes in Thailand Paula Bronstein/Stringer

Argumenty pro legalizaci sexuální práce

PRINCETON – Sexuální práce, jak praví známé rčení, je nejstarší řemeslo světa – až na to, že ono rčení nehovoří o „sexuální práci,“ ale o „prostituci“. Příklon k méně pejorativnímu pojmu je ospravedlněn posunem postojů k sexuálním pracovníkům, jenž přispěl ke květnovému rozhodnutí organizace Amnesty International vyzvat vlády ke zrušení zákonů, které směnu sexu za peníze mezi právně způsobilými dospělými osobami kriminalizují.

Apel Amnesty International se setkal s bouří nevole – zčásti od lidí, kteří zjevně nedokázali rozlišit mezi sexuálním odvětvím jako celkem a obchodem s lidmi, který je v mnoha zemích jeho tragickou součástí. Nikdo v sexuální branži nechce legalizovat nátlak, násilí, podvody ani zneužívání nedospělých sexuálních pracovníků. Některé organizace bojující proti obchodování s lidmi ale chápou, že když je sexuální práce nezákonná, pro sexuální pracovníky je mnohem riskantnější stěžovat si úřadům, když dochází k jejich zotročování, bití nebo podvádění. Mezinárodní sekretariát Globální aliance proti obchodování se ženami právě proto Amnesty International za podporu dekriminalizace pochválil.

Výhrady vznesly také některé feministické organizace, které Amnesty obvinily, že hájí „práva pasáků a kunčaftů“. Raději bychom podle nich měli „skoncovat s poptávkou po placeném sexu“ – nevysvětlily však, jak toho dosáhnout.

https://prosyn.org/QzBeZwIcs