Revoluce recenzí

CAMBRIDGE – „Bonjour Monsieur, comment pourrais-je vous aider?“ ptá se mě úslužný dveřník pařížského hotelu, v němž bydlím, zda mi může nějak pomoci. Okamžitě si kladu otázku, kam se poděla nechvalně proslulá pařížská nadutost – zejména ve vztahu k americkým turistům. Není-li již francouzská metropole nejnevychovanějším městem v Evropě, možná za to můžeme poděkovat růstu internetových hodnotících nástrojů, jako je TripAdvisor.

Cestovní webové stránky fungují už od 90. let, kdy byly spuštěny portály Expedia, Travelocity a další stránky určené k rezervaci dovolených, které cestovatelům umožnily porovnávat kliknutím myši ceny letenek a hotelů. A protože už informace nejsou kontrolovány cestovními kancelářemi ani se neukrývají v obchodních sítích, celý sektor cestovního ruchu se revolučně proměnil a větší průhlednost přispěla ke snížení cen.

Dnes prožívá tento sektor muka nové revoluce – jež tentokrát proměňuje kvalitu služeb. Internetové hodnotící platformy – které se specializují na hotely (TripAdvisor), restaurace (Zagat), apartmány (Airbnb) či taxíky (Uber) – totiž umožňují cestovatelům vyměňovat si recenze a zkušenosti tak, že je vidí všichni.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/1S2zfMI/cs;