Tvořivá destrukce v praxi

OXFORD – Během celých dějin vytvářel technologický pokrok obrovské bohatství, ale zároveň způsoboval hluboký rozvrat. Například ocelářský průmysl ve Spojených státech prošel v 60. letech výraznou proměnou, když miniocelárny postupně vytlačily velké integrované ocelárny a nakonec zcela zničily ekonomickou základnu měst, jako jsou Pittsburgh v Pensylvánii nebo Youngstown v Ohiu. Minocelárny ovšem výrazně zvýšily produktivitu a vytvořily nové typy zaměstnání jinde.

Příběh amerického ocelářství ilustruje důležité ponaučení z jevu, který ekonom Joseph Schumpeter nazýval „tvořivou destrukcí“: dlouhodobý hospodářský růst nespočívá jen ve zvyšování výkonu ve stávajících továrnách; předpokládá také strukturální změny v zaměstnanosti.

Podobný jev můžeme pozorovat i v současné revoluci informačních a komunikačních technologií (ICT), která zasahuje většinu oblastí moderního pracovního prostředí – včetně těch, jež nejsou přímo spojené s programováním či softwarovým inženýrstvím. Počítačové technologie vytvořily prosperující nové firmy (ba dokonce i firemní klastry), přičemž některé zaměstnance ve výrobě učinily nadbytečnými a vyvolaly úpadek starších průmyslových měst.

https://prosyn.org/PinhkJhcs