alphandery4_Jens Schlueter_Getty Images_carbon emissions Jens Schlueter/Getty Images

Obecne Ceny Emisji Dwutlenku Węgla

PARYŻ – Inauguracja prezydenta-elekta USA Joe Bidena przypada zaledwie miesiąc po piątejrocznicy porozumienia klimatycznego z Paryża, zwiastując od dawna oczekiwany postęp w globalnej walce ze zmianami klimatycznymi. Pomimo niedawnych zobowiązań politycznych głównych emitentów do osiągnięcia neutralności węglowej do połowy obecnego stulecia, świat nadal niejestnadobrejdrodze, aby zapobiec przekroczeniu 2° Celsjusza przez globalne ocieplenie - cel, który należy osiągnąć, aby zapobiec masowym zakłóceniom w życiu człowieka.

Na szczęście możemy przynajmniej określić ilościowo obecne wyzwanie. Według Międzynarodowej Agencji Energii globalne emisje dwutlenku węgla związane z energią w 2019 r. wyniosły około 33 miliardówton - jest to liczba, którą ostatecznie trzeba będzie zredukować do zera netto.

Wychwytywanie i przechowywanie dwutlenku węgla (CCS) może usuwać węgiel z powietrza, ale jego koszty znacznie się różnią. Zakładając, że ta technologia zostanie wdrożona na dużą skalę przy średnim koszcie 100 USD za tonę, możemy obliczyć, że usunięcie CO2 wyemitowanego w 2019 r. kosztowałoby 3,3 bln USD. Biorąc pod uwagę, nie bez powodu, koszt redukcji emisji (100 USD za tonę) pokrywa się z kosztem społecznym poniesionym przez globalne ocieplenie, możemy następnie porównać tę liczbę do bogactwa wytworzonego przez gospodarkę taką jak Niemcy, gdzie PKB w 2019 r. wyniósło 3,861 blnUSD. Daje to ogromną cenę, którą trzeba płacić co roku, aby zapobiec dalszemu pogorszeniu się sytuacji klimatycznej.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/KxXA1pTpl