Hlavní města kapitálu

NEW YORK – Čínská vláda nedávno oznámila, že chce, aby se Šanghaj stala do roku 2020 hlavním městem globálních financí, srovnatelným s Londýnem a New Yorkem. Je to ambiciózní cíl, kterého může a nemusí být dosaženo. Čínské aspirace však odrážejí také jednu znepokojivou a stále všudypřítomnější novou realitu: političtí představitelé dělají rozhodnutí, která jsou za normálních okolností vyhrazená trhům, a to v míře nevídané celé desítky let.

Podobně jako finanční krize samotná je dnes i tento trend globální. V desítkách zemí přijímají politické špičky rozhodnutí, která v dohledné budoucnosti předurčí výkonnost místních (i globálních) trhů.

Čínský export poklesl v únoru o více než 25%. Žádný strach, reagoval premiér Wen Ťia-pao: čínská vláda má „dostatek munice“ na doplnění svého stimulačního balíku v objemu 587 miliard dolarů – na plán, který má vytvořit miliony pracovních míst prostřednictvím enormních vládních investic do dopravy, energetické infrastruktury, bydlení a dalších rozsáhlých projektů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/NdpnIaY/cs;