0

Rozklad kapitalismu

Ve světové ekonomice panuje zvláštní předtucha. Noviny přinášejí zprávy o revizích odhadů růstu směrem dolů ve všech hlavních rozvinutých zemích: ve Spojených státech, v Německu, ve Francii, v Japonsku. Zdá se, že opomenut není nikdo. Tyto odhady jsou zhruba o půl procentního bodu nižší než odhady zveřejněné ještě loni na podzim.

Současně noviny vykreslují v temných barvách téměř výhradně situaci bank a finančních trhů, zatímco reálné ekonomice věnují jen malou pozornost, jako by dnešní krize měla ryze finanční ráz a mělo to tak i zůstat. Někteří experti se navíc domnívají, že krizi lze vyřešit pouhým refinancováním bank a že její dopad na reálnou ekonomiku bude relativně omezený.

Zjevně je o tom přesvědčena Evropská centrální banka, která pumpuje stamiliardy eur do bankovního systému, aby zajistila jeho likviditu. Na rozdíl od amerického Federálního rezervního systému však nesnížila klíčové úrokové sazby, které mají pro firmy a domácnosti největší význam.

Jiní experti se samozřejmě domnívají, že se reálná ekonomika ocitla v ohrožení a hrozba recese je skutečná. Prakticky žádný expert bohužel nedokáže s jistotou hovořit o financích i makroekonomice. Co si tedy má myslet laik?