Rozklad kapitalismu

Ve světové ekonomice panuje zvláštní předtucha. Noviny přinášejí zprávy o revizích odhadů růstu směrem dolů ve všech hlavních rozvinutých zemích: ve Spojených státech, v Německu, ve Francii, v Japonsku. Zdá se, že opomenut není nikdo. Tyto odhady jsou zhruba o půl procentního bodu nižší než odhady zveřejněné ještě loni na podzim.

Současně noviny vykreslují v temných barvách téměř výhradně situaci bank a finančních trhů, zatímco reálné ekonomice věnují jen malou pozornost, jako by dnešní krize měla ryze finanční ráz a mělo to tak i zůstat. Někteří experti se navíc domnívají, že krizi lze vyřešit pouhým refinancováním bank a že její dopad na reálnou ekonomiku bude relativně omezený.

Zjevně je o tom přesvědčena Evropská centrální banka, která pumpuje stamiliardy eur do bankovního systému, aby zajistila jeho likviditu. Na rozdíl od amerického Federálního rezervního systému však nesnížila klíčové úrokové sazby, které mají pro firmy a domácnosti největší význam.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/2MBxX8R/cs;