Kapitalismus v nových šatech

MELBOURNE – Je celosvětová finanční krize příležitostí ke zformování nové podoby kapitalismu založeného na zdravých hodnotách?

Jak se zdá, právě to si myslí francouzský prezident Nicholas Sarkozy a bývalý britský premiér Tony Blair. Na pařížském sympoziu nazvaném „Nový svět, nový kapitalismus“ Sarkozy vykreslil kapitalismus vyrůstající z finanční spekulace jako „nemravný systém“, který „překroutil logiku kapitalismu“. Prohlásil, že kapitalismus si musí najít nové mravní hodnoty a akceptovat silnější úlohu vlád. Blair volal po novém finančním řádu založeném na „jiných hodnotách, než je maximální krátkodobý zisk“.

Je s podivem, jak svolně politici všech stran – dokonce i důrazní ideologičtí obhájci neregulovaných trhů – přijali myšlenku, že jakmile se dostanou do potíží banky a pojišťovny, je třeba, aby je stát finančně zachránil. S výjimkou malé skupinky ideologicky věrných obránců svobodného podnikání byl jen málokdo ochoten vzít na sebe rizika vyplývající z dopuštění krachu významných bank.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/0YMU7nN/cs;