Kapitalismus a skepticismus

BALTIMORE – Jak každý nový den přináší zprávy o další státní výpomoci na Wall Street, ještě kolosálnější, než byla ta předchozí, čím dál silněji se vnucuje otázka: proč se americkému hospodářství daří za republikánských prezidentů tak bídně?

S fakty se těžko polemizuje; ba historické doklady jsou teď už tak neúprosné, že se zarputilí republikáni zřejmě začínají podivovat, zda v tom není nějaké prokletí. Za období, pro něž jsou snadno k dispozici moderní statistiky, demokraté předčí republikány téměř ve všech tradičních kritériích ekonomické výkonnosti (růst HDP na hlavu, nezaměstnanost, inflace, rozpočtové deficity).

Demokratům se dokonce zdařilo porazit republikány na jejich vlastním hřišti. Díky marnotratnosti současné Bushovy vlády (a uvážlivosti vlády Clintonovy) jsou teď průměrné federální výdaje jako podíl HDP v posuzovaném období za republikánských prezidentů vyšší než za demokratů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/mwJyJJn/cs;