Lze ještě zachránit Rozvojové cíle tisíciletí?

NOVÉ DILLÍ – Lhůta pro splnění Rozvojových cílů tisíciletí (RCT) končí v roce 2015 a svět ví, že není na cestě ke splnění těchto cílů. Světoví lídři se proto sejdou na půdě Organizace spojených národů, aby provedli komplexní revizi s cílem domluvit se na takovém harmonogramu a rozvrhu činností, abychom se do cílové rovinky RCT dostali podle plánu.

V září roku 2000 jsem byl v OSN přítomen, když se světoví lídři sešli na Summitu milénia a přislíbili, že budou společně usilovat o to, aby lidstvo zbavili „ostudných a odlidšťujících poměrů krajní chudoby“ a aby „právo na rozvoj proměnili v realitu pro všechny“. Tyto přísliby zahrnovaly závazky ke zlepšení dostupnosti vzdělání, zdravotní péče a nezávadné vody pro nejchudší obyvatele planety, odstranění slumů, ukončení degradace životního prostředí, překonání nerovnosti pohlaví a léčbu HIV/AIDS.

Jde o ctižádostivý seznam, ale jeho vyvrcholením je cíl č. 8, který vyzývá ke „globálnímu partnerství pro rozvoj“. Tento cíl zahrnuje čtyři konkrétní mety: „otevřenou, předvídatelnou, nediskriminační obchodní a finanční soustavu založenou na pravidlech“, zvláštní pozornost pro potřeby nejméně rozvinutých zemí, pomoc pro rozvojové země ve vnitrozemí a malé ostrovní státy a národní a mezinárodní opatření, která budou řešit dluhové problémy rozvojových zemí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Oq3WoMZ/cs;