Dokáže MMF odvrátit globální zhroucení?

Až se tento měsíc v Singapuru na společném zasedání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu sejdou finanční špičky, budou se muset vypořádat s jednou mimořádně závažnou otázkou. Existuje způsob jak největší členské státy MMF, zejména Spojené státy a Čínu, postrčit k tomu, aby napomohli rozptýlit rizika plynoucí z obrovských obchodních nevyvážeností světa?

Spojené státy si letos na financování svého obchodního deficitu půjčí zhruba 800 miliard USD. Je k neuvěření, že USA v současnosti pohlcují asi dvě třetiny všech celosvětových čistých úspor, což je situace historicky bezprecedentní.

Třebaže tento flám dlužníků může skončit bez potíží, jak spekuluje předseda Federálního rezervního úřadu USA, většina světových finančních lídrů má právem obavy z unáhlenější změny kurzových parit, která by pravděpodobně vyvolala masivní devalvaci dolaru, ba možná i horší důsledky. Vskutku, budou-li zákonodárci nadále nečinně přihlížet, není těžké si představit prudké globální zpomalení, či dokonce pustošivou finanční krizi.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/hyFnaac/cs;