Může jediná mezinárodní finanční architektura vyhovovat všem?

CAMBRIDGE: Vedoucí představitelé G8 opustili Kolín nad Rýnem, aniž se dohodli na jakékoli zásadní instituční reformě světového finančního systému. Předtím, než se do toho pustili, měli se ovšem zamyslet nad následujícím scénářem.

Deregulace finančního trhu v nejmenované zemi nastartuje úvěrovou revoluci a ceny majetku a nemovitostí vyletí na nevídanou hladinu. Dluh soukromého sektoru, čím dál víc krátkodobý, se během pěti let vyšplhá z 85 % na 135 % hrubého národního produktu. Se vzestupem reálné hodnoty měny klesá export, zvětšuje se deficit platební bilance a vláda se zuby nehty brání devaluaci.

Nedlouho poté ukáže devaluace v sousední zemi, jak umí být ekonomika citlivá vůči ztrátě mezinárodní důvěry. Zahraniční věřitelé náhle omezují krátkodobé půjčky. Centrální banka se snaží udržet měnový kurz, nakonec je však donucena kurz měny uvolnit. Výsledkem je zhroucení měny a příval bankrotů. Ekonomika země čelí největší hospodářské krizi za několik posledních desetiletí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/l0U85y5/cs;