0

Lze ceny potravin stabilizovat?

CAMBRIDGE – Potřebu vypořádat se s volatilitou cen potravin letos skupina G20 pod vedením francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho umístila na jedno z předních míst žebříčku priorit a ministři zemědělství členských států se nedávno sešli v Paříži, aby navrhli řešení. Není divu: světové ceny potravin už letos dosáhly rekordní výše a připomněly obdobné vystřelení cen z roku 2008.

Trpí spotřebitelé po celém světě, zejména chudí, jimž potraviny ukusují významnou část rozpočtu domácnosti. Lidová nespokojenost nad cenami potravin vyvolala v některých zemích politickou nestabilitu, zejména v Egyptě a Tunisku. I zemědělští producenti by uvítali jistou stabilitu cen oproti divokým vzestupům a propadům posledních pěti let.

Snahy G20 vyvrcholí na listopadovém summitu v Cannes. Až ale dojde na konkrétní politiky, bude namístě opatrnost, jelikož existuje dlouhá historie opatření usilujících o snížení volatility cen komodit, které v posledku způsobily víc škody než užitku.

Tak například některé centrální banky zaměřené na cílování inflace reagovaly na zvýšení cen komodit z dovozu zpřísněním měnové politiky, a tedy zvýšením hodnoty měny. Jenže negativním pohybům směnných relací je třeba se přizpůsobit; nelze s nimi bojovat pomocí měnové politiky.