0

Může něco zpomalit pád dolaru?

Zdá se, že „dolarové popírání“ – onen stav vědomé slepoty, v němž bankéři a centrální bankéři tvrdí, že je padající americká měna neznepokojuje – se chýlí ke konci. Ke sborovým obavám se nyní připojil dokonce i guvernér Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet.

Když bylo zavedeno euro, činil směnný kurz amerického dolaru k této měně $1,16/€1. Při tomto kurzu byl dolar v poměru k paritě kupní síly (PPP) zhruba o 10% podhodnocen. Cena dolaru zpočátku rostla, ale od roku 2002 většinou setrvale klesá. Každý den jako by dnes přinášel nové minimum v poměru k euru.

Ve světle pokračujícího pádu dolaru se politici zdají ochromeni. Důvodů pro nečinnost je mnoho, ale jen těžko se lze vyhnout dojmu, že tato liknavost souvisí se současným stavem akademického teoretizování o směnných kurzech.

Jednoduše řečeno se ekonomové domnívají, že by se buďto nic dělat nemělo, nebo že se nic dělat nedá. Jejich takzvané „modely racionálních očekávání“ předpovídají, že směnné kurzy by se neměly jakýmkoliv trvalým způsobem odchylovat od parity. V domnění, že nalezli způsob, jak modelovat uvažování obchodníků s devizami, nevidí ekonomové žádnou potřebu intervence, protože s výjimkou dočasných odchylek trhy vždy nastaví správnou hodnotu měn.