Povolejte rezervy

Lidová banka Číny a Japonská banka – stejně jako další asijské centrální banky – mají potíže. Nahromadily obrovské rezervy v zahraniční měně, jejichž výše se odhaduje na více než 2 biliony dolarů. Problém je, že téměř všechny jsou právě v amerických dolarech – v měně, která rychle ztrácí hodnotu.

Všechna strategická řešení vypadají pro asijské centrální banky stejně nevábně. Neučiní-li nic a jednoduše se dál budou držet dolarů, jejich ztráty se pouze prohloubí. Budou-li nakupovat ještě více ve snaze dolar posílit, zadělají si na větší verzi téhož problému. Pokud se naopak pokusí diverzifikovat rezervy do dalších měn, stlačí dolar ještě rychleji a vytvoří větší ztráty. Kromě toho pravděpodobně narazí na stejný typ problému také u dalších možných rezervních měn.

Jako náhrada nebo alternativa k dolaru bývá nabízeno euro. Někteří zapálení Evropané vyzvali Asiaty, aby své rezervy diverzifikovali. Týž scénář by se však za několik let mohl dost dobře opakovat s eurem. Velké fiskální schodky a pomalý růst by mohly přesvědčit trhy zahraničních měn, že euro má jen malou budoucnost, a podnítit vlnu prodejů – a potažmo způsobit ztráty držitelům z řad centrálních bank.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/2cmsy2p/cs;