buckup2_DreamCreationGettyImages_gearspeopleplanes DreamCreation/Getty Images

Firemní občané se musí stát globálními katalyzátory

ŽENEVA – Do letošního září se 183 generálních ředitelů podepsalo pod prohlášení, v němž se znovu přihlásili k závazku pozvednout se nad mantru „akcionář na prvním místě“ a zohledňovat zájmy všech zainteresovaných včetně zaměstnanců, zákazníků, dodavatelů a komunit. Mnozí lidé na to reagovali skepticky. Pokud však americké sdružení Business Roundtable zlehčuje toto prohlášení coby pouhý PR trik, pak si zřejmě neuvědomuje, s jak silně nepříznivými podmínkami se firmy potýkají – a jakou schopnost adaptace prokazatelně mají.

Už od zrodu moderní firmy se podniky musely potýkat se zásadním paradoxem: společnost potřebuje velké organizace k řešení složitých kolektivních problémů, ale zároveň se obává centralizované autority a rozhodování. Jak ve své nejnovější knize Big is Beautiful: Debunking the Myth of Small Business vysvětlují Robert D. Atkinson a Michael Lind, velké firmy překonávají malé téměř ve všech ukazatelích, od mezd a produktivity až po export a inovace.

Průzkumy veřejného mínění přesto řadí velké firmy mezi instituce, jimž věří nejméně lidí (za nimi už jsou jen televizní zprávy a americký Kongres), přičemž malé podniky patří k těm nejdůvěryhodnějším (před nimi se umístila pouze armáda). Tento paradox důvěry utvářel během let několik dramatických posunů v oblasti firemního řízení.

https://prosyn.org/e1mffxAcs