Bush seje vítr

Nejotřesnějším výrokem reagujícím na následky hurikánu Katrina byla poznámka prezidenta George W. Bushe na adresu protizátopových hrází, jež chrání New Orleans: „Myslím, že prolomení hrází nikdo nepředvídal“. New Orleans je město z velké části pod úrovní hladiny moře a je nezbytné jej před záplavou chránit protizátopovými hrázemi. Obavy, že by se hráze mohly prolomit během silného hurikánu byly široce rozšířené mezi vědci, inženýry a experty na připravenost na mimořádné události. Bush přesto o těchto obavách zjevně nevěděl, a to ani několik dní poté, co hurikán hráze zničil a město zaplavila voda.

Projevuje se tu prostý fakt, který nesporně přesahuje tento konkrétní hurikán, ba i tohoto konkrétního prezidenta. V americké politice existuje hluboká propast mezi vědeckými poznatky a politickými rozhodnutími. Bush za to nese značnou zodpovědnost. Prokázal, že co se týče vědy je jedním z nejhůře informovaných amerických prezidentů – a jedním z neochotnějších udělat z vědy politikum.

V posledních měsících Bush podkopal biologické teorie evoluce ve prospěch křesťanských fundamentálních dogmat. Pohrdá vědami o klimatu a veřejném zdraví, když jsou v rozporu s přesvědčeními – a zájmy – jeho hlavních přívrženců. Stručně řečeno, dosavadní Bushův výkon v oblasti politického přístupu k vědě je mizerný.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/JQyYhBK/cs;