bd45080446f86f0810477200_ve884c.jpg

Barma: Špatná sousedská politika Indie

DILLÍ – Zatímco zinscenované volby v Barmě stvrzují tři desetiletí trvající vojenskou vládu v této zemi a její dopady, postoj sousední Indie může napomoci k vysvětlení, proč mezinárodní společenství barmskou vládnoucí juntu nadále akceptuje.

Barma byla až do roku 1935 řízena jako součást Britské Indie a vztahy mezi oběma zeměmi zůstaly silné i po získání nezávislosti Barmy v roce 1947. Ve velkých barmských městech vzkvétala indická podnikatelská komunita a kulturní i politická spřízněnost měly hluboké kořeny. Indický nacionalistický vůdce a první premiér Džaváharlál Néhrú byl blízkým přítelem barmského nacionalistického hrdiny Aun Schana, jehož dcera, nositelka Nobelovy ceny a opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij, studovala v Dillí.

Po mnoho let stála Indie jednoznačně na straně demokracie, svobody a lidských práv v Barmě – a to hmatatelnějšími způsoby, než je rétorika západních kritiků barmského režimu. Když generálové v roce 1988 potlačili lidové povstání, v roce 1990 anulovali drtivé volební vítězství Národní ligy za demokracii (NLD) v čele s Aun Schan Su Ťij, stříleli do studentů a pozatýkali nově zvolené vůdce, indická vláda zpočátku reagovala tak, jak by si byla většina Indů přála. Indie poskytla prchajícím studentům azyl i základnu pro jejich hnutí odporu (spolu s jistou finanční pomocí) a podpořila noviny a rozhlasovou stanici, které šířily hlas demokracie.

https://prosyn.org/BVqUBTqcs