Budování asijsko-pacifického míru

MANILA – Jedním z hlavních zdrojů napětí v Asii jsou dnes Spratlyovy ostrovy v Jihočínském moři, kde si Filipíny, Vietnam, Čína a další země dělají vzájemně neslučitelné nároky. Podle čínských médií zvýšená „nepřátelskost“ v regionu pramení z „ošklivých klevet a spekulací“ na straně filipínských komentátorů. Skutečnost je však prozaičtější: květnová narušení filipínského vzdušného prostoru čínskými letadly, březnové proplouvání čínských hlídkových lodí kolem ostrova Recto (Reed) Bank vzdáleném 135 km západně od filipínského ostrova Palawan a také nejvážnější únorový incident, kdy čínská raketová fregata pálila na filipínské rybářské lodě nedaleko od atolu Quirino u Palawanu.

Bude výsledkem těchto opakovaných – a zdá se, že i stále vyhrocenějších – sporů mezi Filipínami a Vietnamem na jedné straně a Čínou na straně druhé ozbrojený konflikt? Válka samozřejmě není v ničím zájmu. Riziko vyplývající z těchto sporů je však stále vyšší, poněvadž vztahy mezi Čínou a Filipínami i Vietnamem jsou na nejnižším bodě za posledních několik desítek let. Vzhledem k těmto napětím není žádným překvapením, že otázka sporné suverenity v Jihočínském moři bude téměř jistě hlavním tématem červencového Regionálního fóra ASEAN i východoasijského summitu, které se po něm uskuteční na Bali.

Loni v červnu jsem měl hlavní projev na oslavách 36. výročí navázání filipínsko-čínských diplomatických vztahů a 10. výročí „Dne přátelství“ mezi Filipínami a Čínou, a to za přítomnosti 5000 mých krajanů a hromady čínských představitelů. Přesto titulky v čínských novinách týž den spílaly Filipínám za jejich historický nárok na vlastnictví Spratlyových ostrovů.

https://prosyn.org/sOtcU9Ics