Nanotechnologickou budoucnost tvořme bezpečně

Podle některých lidí žijeme na pokraji nanotechnologické revoluce, kdy se hmota konstruuje v měřítku tisíckrát menším, než dokážeme rozeznat pouhým okem, a dobře známé materiály se chovají neočekávaně. Uspěje-li, pak tato revoluce obrátí svět vzhůru nohama.

Nanotechnologie nám dávají čím dál větší vládu nad hmotným světem a přinášejí příležitosti ke zdokonalování stávajících a k vývoji nových technologií. Tyto příležitosti se zdají být nekonečné, od tvorby pevnějších a lehčích materiálů a výroby nesmírně výkonných, avšak čím dál menších počítačů po vývoj nových udržitelných zdrojů energie a přípravu léků proti rakovině pro konkrétní jednotlivce.

Nanotechnologie už byly zapracovány do průmyslového zboží v hodnotě přesahující 50 miliard USD. V současnosti je na trhu víc než 500 spotřebitelských výrobků, jež producenti označili za nanotechnologické, od kosmetiky přes autodíly až po nádobí. Odhaduje se, že do roku 2014 bude tyto technologie na celém světě využívat průmyslové zboží za 2,6 biliónu USD (čili 15% úhrnné globální produkce), opírající se o výzkum vědců ze zhruba 100 zemí celého světa. Jsou-li nynější výhledy správné, nanotechnologie mají potenciál ovlivnit téměř všechna odvětví a prakticky všechny aspekty našich životů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/dXZpvNb/cs;