shiller53_Jeffrey GreenbergUniversal Images Group via Getty Images_foreclose house Jeffrey Greenberg/Universal Images Group via Getty Images

Trable s bublinou

Budoucnost boomu bydlení a možné finanční důsledky výrazného propadu cen v nadcházejících letech jsou předmětem sílícího znepokojení vlád po celém světě. Dozvěděl jsem se to z první ruky, když jsem se účastnil letošního Jackson Hole Symposium v odlehlé divočině Wyomingu, kde ironií osudu nejsou téměř žádné domy na prodej. Za noci se ozývalo vytí kojotů a troubení jelenů. Přes den ovšem všichni hovořili o nemovitostech.

Tato konference se stala významnou mezinárodní událostí pro ty, kdo rozhodují o měnových politikách států. Letos se zúčastnili guvernéři či zástupci guvernérů 34 centrálních bank. Zhruba dvě třetiny těchto zemí prožívají od roku 2000 dramatický boom bydlení, jehož převážná část nadále trvá, alespoň prozatím. Konsenzus ohledně dlouhodobějšího výhledu cen domů ovšem nepanoval.

Mezi všemi těmito státy se jako země, která s největší pravděpodobností dosáhla konce tohoto cyklu, jeví Spojené státy. Podle celonárodního indexu cen obytných domů USA dle Standard & Poor’s/Case-Shillera se ceny domů v USA v reálných hodnotách upravených o inflaci v letech 1996 až 2006 zvýšily o 86%, ale od té doby klesly o 6,5% – a rychlost jejich poklesu se zvyšuje.

https://prosyn.org/skiA852cs