0

Ostře sledované bubliny

NEW HAVEN – Píšu o tržních spekulacích, a tak se mě lidé často vyptávají, kde se nejspíš objeví příští velká spekulativní bublina. Bude to znovu v realitách? Bude to na trhu cenných papírů?

Nevím, byť mám jistá tušení. Přesně předpovídat bubliny nedokáže nikdo. Podle mého mínění jsou bubliny sociální epidemií, vycházející z určité nákazy, která se šíří mezi lidmi. Bublina vzniká tehdy, když narůstá tempo přenosu myšlenkových choroboplodných zárodků podporujících bublinu. Rychlost šíření nákazy ale závisí na vzorcích myšlení, které se hodnotí těžko.

Velké spekulativní bubliny jsou zřídkavou událostí. (Malé bubliny, třeba u cen konkrétních akcií, se vyskytují neustále a nepřinášejí odpověď na naši otázku.) Poněvadž velké bubliny trvají řadu let, předpovídat je znamená dělat prognózu na mnoho let do budoucna, což je tak trochu jako odhadovat, kdo povede vládu v přespříštím volebním období.

Některá místa se však oproti ostatním jeví jako mírně pravděpodobnější rodiště bublin. Prvním místem, kam člověk logicky pohlédne, je akciový trh, neboť jde o investice opřené o silnou dluhovou páku – a existuje tu určitá historie bublin. V uplynulém století se na akciovém trhu objevily tři kolosální bubliny: v letech dvacátých, šedesátých a devadesátých. Naproti tomu na trhu bydlení byla ve Spojených státech v posledním století taková bublina jen jedna, v první dekádě nového milénia.