0

Války prohlížečů II

PRINCETON – Deset let po svém zrodu hrozí Google opětovným rozpoutáním „války prohlížečů“ z 90. let, kdy Internet Explorer z dílny Microsoftu porazil svého rivala, prohlížeč Navigator od firmy Netscape. Tentokrát je to však prohlížeč Chrome od firmy Google, kdo slibuje proměnit ekonomické vztahy, jimiž se řídí celý softwarový průmysl, a to nejen díky svým technickým inovacím, které v jediném prohlížeči spojují velmi odlišné typy softwaru. Chrome rovněž eliminuje nutnost používat program, jako je Windows, který až dosud kontroloval přístup ke všem druhům softwaru.

Nová technologie Googlu je působivá a po vyřešení počátečních problémů se zabezpečením bude bezpochyby vyhovovat celé řadě zákazníků. Základní inovace však spočívá v něčem jiném. Chrome znamená průlom, protože nabízí naprosto novátorský přístup k dilematu vyvolanému právním a regulačním režimem antimonopolní politiky ve dvou hlavních právních prostředích světa, totiž ve Spojených státech a Evropské unii.

V letech 1995 až 1997 Explorer téměř zcela vytlačil Navigator, přestože program firmy Netscape na počátku zpřístupnil celosvětovou síť většině uživatelů a jeho dominantní postavení se zdálo neotřesitelné. Hlavní výhodou Exploreru nebyla ani tak technická vyspělost jako spíše fakt, že drtivá většina osobních počítačů používala operační systém Windows od firmy Microsoft. V důsledku toho se dal internetový prohlížeč – jakož i další multimediální software – začlenit do rámce Windows jako ucelený softwarový balík.

Možnost mít operační systém a software v jednom balíku velmi usnadnila život průměrnému uživateli. S koupí počítače spotřebitel jednoduše dostal všechno, co chtěl (a pravděpodobně ještě mnohem více). Zároveň se tím však snížila možnost volby, možnost vybírat si a kombinovat různé druhy softwaru. Kritici Microsoftu si na to bez ustání stěžovali a tvrdili, že začlenění prohlížeče do operačního systému vytěsnilo podstatně lepší softwarová řešení.