Války prohlížečů II

PRINCETON – Deset let po svém zrodu hrozí Google opětovným rozpoutáním „války prohlížečů“ z 90. let, kdy Internet Explorer z dílny Microsoftu porazil svého rivala, prohlížeč Navigator od firmy Netscape. Tentokrát je to však prohlížeč Chrome od firmy Google, kdo slibuje proměnit ekonomické vztahy, jimiž se řídí celý softwarový průmysl, a to nejen díky svým technickým inovacím, které v jediném prohlížeči spojují velmi odlišné typy softwaru. Chrome rovněž eliminuje nutnost používat program, jako je Windows, který až dosud kontroloval přístup ke všem druhům softwaru.

Nová technologie Googlu je působivá a po vyřešení počátečních problémů se zabezpečením bude bezpochyby vyhovovat celé řadě zákazníků. Základní inovace však spočívá v něčem jiném. Chrome znamená průlom, protože nabízí naprosto novátorský přístup k dilematu vyvolanému právním a regulačním režimem antimonopolní politiky ve dvou hlavních právních prostředích světa, totiž ve Spojených státech a Evropské unii.

V letech 1995 až 1997 Explorer téměř zcela vytlačil Navigator, přestože program firmy Netscape na počátku zpřístupnil celosvětovou síť většině uživatelů a jeho dominantní postavení se zdálo neotřesitelné. Hlavní výhodou Exploreru nebyla ani tak technická vyspělost jako spíše fakt, že drtivá většina osobních počítačů používala operační systém Windows od firmy Microsoft. V důsledku toho se dal internetový prohlížeč – jakož i další multimediální software – začlenit do rámce Windows jako ucelený softwarový balík.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ggVeJKG/cs;