Širokopásmové osvobození

NOVÉ DILLÍ – V červenci jsem se ocitl mezi 30 muži a ženami z celého světa – ministry vlád, úředníky, techniky a strategickými mysliteli –, kteří se sešli v Ženevě na půdě Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), aby diskutovali o tom, jak širokopásmový přístup k internetu může změnit svět k lepšímu. Tato „Komise pro širokopásmový internet“ (Broadband Commission) zasedala pod předsednickým vedením rwandského prezidenta Paula Kagameho a mexického telekomunikačního magnáta Carlose Slima.

ITU, orgán Organizace spojených národů, zřídila komisi ve spolupráci s UNESCO a společné předsednictví nebylo náhodné. OSN si uvědomuje, že má-li se informační revoluce dále rozvíjet, bude zapotřebí společného úsilí veřejného a soukromého sektoru. Generální tajemník ITU Hamadoun Touré to vyjádřil takto: „V jedenadvacátém století budou mít finančně dostupné a všudypřítomné širokopásmové sítě zásadní význam pro společenskou a ekonomickou prosperitu, tak jako sítě dopravní, vodovodní a elektrické.“

Švýcarský spisovatel a dramatik Max Frisch kdysi techniku odmítl jako „umění uspořádat svět tak, abychom s ním nemuseli přijít do styku“. Dnes je však technika nezbytná pro účinnou účast na dění ve světě. A přestože lidstvo nemůže žít z techniky samotné, platí, že informační revoluce osvobodila miliony lidí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/TbpBQwM/cs;