Skončí britské volby bez vítězů?

LONDÝN – Labouristická strana v předvolebních průzkumech jen těsně zaostává za konzervativci, a tak by z voleb ve Velké Británii, plánovaných na 6. května, mohl docela dobře vzejít zablokovaný parlament, v němž žádná velká strana nezíská většinu a jazýčkem na vahách moci budou liberální demokraté. Premiérem se pak s podporou liberálních demokratů stane buďto labourista Gordon Brown, anebo konzervativec David Cameron – podle toho, která strana získá více křesel.

Je překvapením, že konzervativci nemají před labouristy obrovský náskok. Po 13 letech u moci zahájila Labouristická strana volební kampaň s nesmírným handicapem: dědictvím Tonyho Blaira. Ten se z nejsilnějšího aktiva labouristů v roce 1997 proměnil v největší přítěž této strany po válce v Iráku a v roce 2006 musel být prakticky vystrnazen.

Jeho nástupce, kancléř státní pokladny (ministr financí) Gordon Brown, byl Blairem výstižně popsán jako „dunivý“. Muž, který v soukromém životě oplývá šarmem a humorem, je na veřejnosti neúprosně tvrdošíjný. Vůbec první „prezidentskou“ televizní debatu v Británii opanoval mladistvý liberální demokrat Nick Clegg, jenž vystupoval svěže a přímočaře. David Cameron byl uhlazený, leč vágní, a laločnatý Brown působil jako puška nabitá statistikou.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/qvyRWsD/cs;